Haberimport.com

Tarım Kredi Kooperatifleri Kınık’tan koyun, keçi ve inek sütü alacak

Tarım Kredi Kooperatifleri Kınık’tan koyun, keçi ve inek sütü alacak
27 Kasım 2019 - 11:37

Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, Tarım Kredi Kooperatiflerinin Kınık’tan koyun, keçi ve inek sütü alacağını belirtirken Kınık Belediyesi’nin de destekledi proje ile Kınık’ta yetiştirici elinde süt fiyatlarının yüzde 30’a yakın değer kazanacağının müjdesini verdi.

Kınık ilçe sınırları içinde faaliyet yürüten Poyracık Tarım Kredi Kooperatifi, Kınık’ta koyun, keçi ve inek sütü alımı yapacak. Kınık Belediyesinin de tam destek verdiği proje ile yetiştiricinin ürünü yüzde 30’a yakın değer kazanacak.

Konuyla ilgili bilgi veren Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Kısıklı’da yeni açılan Tarım Kredi Kooperatifi Marketini ziyareti ve alışverişinin ardından Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinin çoğaltılması aşamasında Tarım Kredi Kooperatifleri markette satılacak ürünleri temininde çiftçinin ürün değerlendirmesi çalışması başlatmıştır. Bu çerçevede Kınık ilçesinde üreticiden koyun, keçi ve inek süt alımına başlanacaktır” dedi.

Kınık’ın 29 mahallesinin tamamından süt alınacağı bilgisini veren Başkan Doğruer: “ Kınık’ta yaşayan ve geçmişten bugüne süt nakliyesinde deneyimli kişilerce yetiştiricinin sütü bu süt toplama merkezinde toplanacak. Süt toplama merkezlerinden her gün Tarım Kredi Firması tarafından süt alınarak işleme tesisine ulaştırılacak. Kınıklı üreticileri sütü burada peynire dönüşerek Tarım Kredi Kooperatiflerinin marketlerinde satılacaktır” dedi.

Sözleşme ile 1 yılı garanti altında

Kınık’ta sütünü satmak isteyen üreticilerin Poyracık Tarım Kredi Kooperatifi ile sözleşmesi imzalayarak 1 yıl boyunca sütünün satışı noktasında da kendini garanti altına almasının çiftçi lehine bir gelişme olduğuna dikkat çeken Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer: “Üretici önce Poyracık Tarım Kredi Kooperatifine gidip sözleşme imzalayacak. Her ay sonunda üreticiden alınan süt miktarı üzerinden Poyracık Tarım Kredi Kooperatifi müstahsil kesip yine ödemesini Poyracık Tarım Kredi Kooperatifi yapacaktır” dedi.

Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz