Haberimport.com

Türk zeytinyağlı yemekleri Barcelona’da tanıtıldı

Türk zeytinyağlı yemekleri Barcelona’da tanıtıldı
31 Ekim 2019 - 0:06

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) çatısı altında, Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet’in önderliğinde Ege Mutfağı Barcelona’da tanıtıldı. Zeytinyağlı yemek kültürü ve sağlığa olumlu etkilerinin yanısıra Akdeniz tipi beslenme üzerine sunumlar gerçekleşti.

Meditea Akdeniz Ülkeleri  Mutfak Birliği Türkiye Direktörü Sırma Güven ve Meditea ağı temsilcisi eğitmen şef Tolga Kamiloğlu  Barselona Üniversitesinde CulinaryInstitute of America ve TorribeaMediterranean Center ortaklığı ile (15-16) Ekim 2019 tarihleri arasında Barselona’da gerçekleştirilen “TomorrowTastesMediterranean” konferansında Akdeniz ve Ege Mutfağını temsil ederek Türk zeytinyağlı yemeklerini tanıttı. 

Çalışmalarına bir süredir Türkiye’de de sürdüren Akdeniz  mutfak mirasının korunmasına ve bölge mutfaklarının tanıtımına yönelik çalışmaların bir çatı altında toplandığı Meditea Akdeniz mutfak mirasının korunması, doğru uygulaması ve tanıtımına teşvik edilmesi, dünyadaki nitelikli, güvenli ve sürdürülebilir yemek hizmet modellerini ve uygulamalarını geliştirmek için şefleri, profesyonelleri, sektör temsilcilerini, üretici ve tedarikçileri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.  

Aynı amaçlar doğrultusunda gerçekleşen konferansta dünyanın farklı noktalarında Akdeniz diyeti üzerine çalışmalarını sürdüren akademisyen, uzman ve girişimcilerin sunumları yer aldı. 

Türkiye adına sunum gerçekleştiren Sırma Güven ve Tolga Kamiloğlu, Türkiye’deki zeytin üretimi, çeşitliliği ve zeytinyağlı yemek ve ot kültürünü dünyanın farklı ülkelerinden gelen temsilcilere görsel bir sunumla anlattı. Akdeniz Beslenme şeklinin yaygınlaştırılmasının gerekliliğinin vurgulandığı konferansta, bu beslenme sisteminin merkezinde bulunan zeytinyağının önemi ve sebze ağırlıklı beslenmenin önemi anlatıldı.

Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz