Haberimport.com

Türkçe destekli Google Asistan’la neler yapılabilir

Türkçe destekli Google Asistan’la neler yapılabilir
16 Aralık 2018 - 22:37

Google’ın akıllı asistanı bugünden itibaren Türkçe olarak hizmet vermeye başladı. Peki Türkçe Google Asistan ile neler yapabileceksiniz? Google‘ın sesli yanıt veren akıllı asistanı Google Asistan, bugün itibariyle Türkiye’de Türkçe olarak hizmet vermeye başladı.

Kademeli olarak sunulmaya başlanan ve yarın tüm Android kullanıcılarına açılacak olan Türkçe Google Asistan, iOS kullanıcılarına da Ocak ayı içinde gelecek.

Öncelikli olarak Android’te Google uygulamasına gelen güncellemeyle kullanıcıların karşısına çıkan Google’ın bu yeniliği, mobil kullanıcılara yapay zeka destekli teknolojilerle kişisel asistan olarak hizmet verebiliyor. Google’ın 2016 yılında geliştirmeye başladığı Google Asistan, 300 farklı yeteneğe sahip.

Google Asistan ile sesli olarak yol tarifi alma, telefonla arama yapma, mesaj ve e-posta gönderme, müzik çalma, video oynatma, uçuş bilgilerini alma, uyumlu donanımlarla ışıkları açıp kapatma, ev ve iş yerlerindeki internete bağlanabilen akıllı cihazları sesli komutlarla yönetebilme işlemleri yapılabilecek. Türkiye’ye özel geliştirilen tekerleme, özlü sözler, şiirler, şakalar, şarkılar da Asistan’ın özellikleri arasında. 

Google’ın yeni özelliği, sesli olarak “Ok Google” komutu ile veya Google uygulamasındaki mikrofon tuşuna basarak aktif hale getirilebiliyor.

Türkçe Google Asistan, gelecek ayın sonuna kadar Türkiye’deki tüm Android ve iOS platformundaki kullanıcılara sunulmuş olacak.

GOOGLE TÜRKÇE ASİSTAN NELER YAPABİLİYOR?

İletişim: Arama, sesli arama, rehberde kayıtlı olmayan numarayı arama, SMS gönderme, Whatsapp mesajı ve SMS atma, e-posta gönderme

Alarm & Zamanlayıcı: Alarm ve zamanlayıcı oluşturma ve silme, belli günlere alarm kurma

Takvim: Etkinlik ve notlar ekleme

Hatırlatıcı: Alışveriş, faturalar vb görevleri atama

Cihaz Eylemleri & Ayarlar: Ses açıp kapama, wi-fi açıp kapama gibi işlemler

Medya: Spotify, Netflix, YouTube gibi platformları açabilme, çalma listelerini çalabilme

Yerel & Navigasyon: Yol hesaplama, kestirme yol gösterme, varış süresi vb.

Cevaplar: Google’a sorulan soruların cevapları, Süper Lig puan durumu, son hafta maç skorları, vizyonda ne var vb.

Kişsel Cevaplar: Çektiğiniz fotoğraflardan istediğinizi bulma, notlarınızı gösterme vb.

Teleport: Hava durumu uygulaması, banka uygulamaları vb.

Google yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, yapay zeka ile öğrenme metodunu kullanan Google Asistan, kullanım oranı arttıkça kendini geliştirecek ve kullanıcılarına daha doğru bilgiler verebilecek.

 

Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz