Haberimport.com

Türkiye’de milyarder sayısı 40’tan 29’a indi

Türkiye’de milyarder sayısı 40’tan 29’a indi
03 Mart 2019 - 23:01

FORBES Türkiye, bu yıl 14’üncü kez hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesini açıkladı. 119 kişiden oluşan FORBES 100’ün toplam serveti 99,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl 40’a ulaşan milyarder sayısı ise 11 kişi azalarak 29 olarak kayda geçti. Listede yer alan dolar milyarderleri FORBES Amerika tarafından gelecek hafta açıklanacak global milyarderler listesinde de yer alacaklar.

Listenin ilk sırasında 3,8 milyar dolarlık servetiyle Erman Ilıcak yer alıyor. Son beş yılın “en zengini” Murat Ülker’se 3,7 milyar dolarlık servetiyle ikinci sıraya geriledi. Üçüncülüğü 2,1 milyar dolarlık servetleriyle Hüsnü Özyeğin ve Osman Kibar paylaştı.

Bu yıl 11 isim FORBES 100’de ilk kez yer aldı. Daha önceki yıllarda listeden düşen üç isimse bu yıl geri döndü. Toplam servetten 6,1 milyar dolar pay alan bu isimler arasında geçen yıl hayatını kaybeden Şarık Tara ve Erdoğan Demirören’in varisleri ile 2016’da hayatını kaybeden Mustafa Koç’un iki kızı da yer alıyor. Mustafa Koç’un kızları Esra Koç (22) ve Aylin Koç (18) Koç Grubu şirketlerinde hissedar olan dördüncü kuşaktan ilk üyeler oldu. Koç kardeşler aynı zaman FORBES 100 tarihinin en genç isimleri.

29 dolar milyarderin altısı (Osman Kibar, Melih Abdulhayoğlu, Suat Günsel, Hamdi Ulukaya, Eren-Fatih Özmen) servetini tamamen Türkiye dışında kurup büyüttükleri şirketlerden edinen isimler. Listenin ilk 10’unnda yer alan isimlerin ortak noktalarından biri de Türkiye dışında şirketleri bulunması ve döviz gelirleri bulunması.

FORBES Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Burçak Güven:

Bu yılki listemiz şu ana kadarkilerin en merak edileni oldu. Zira 2018’in ikinci yarısında yaşadığımız döviz dalgalanmaları; bölgede, Avrupa’da ve genel olarak dünyadaki politik ve finansal krizler üst üste eklendiğinde, iş dünyası oldukça türbülanslı bir dönemden geçiyor. Pek çok kişinin ‘listede ciddi düşüş’ beklentisine rağmen acıklı bir tablo, yerle bir olan servetler, büyük batışlar yok. Evet makro rakamlarda yani toplamda geçen yıla göre 21,5 milyar dolar servet düşüşü var ve 119 kişinin 101’nin serveti azaldı. Ancak listenin detayları bize iş dünyasının genel olarak bu zor ortama karşı iyi bir direnç gösterdiğini, sebatla tutunduğunu, kendine yeni iş alanları, pazarlar yaratabildiğini, özetle bu riskleri azaltacak önlemler almayı başardığını ve bu sıkıntılı dönemde yoluna devam edebildiğini gösteriyor.

FORBES 100 MİLYARDERLER

FORBES Türkiye’nin açıkladığı “FORBES 100” listesinde ‘dolar milyarderi’ olarak yer alan 29 isim, FORBES ABD’nin çok yakında açıklayacağı“Global Milyarderler” listesinde Türkiye’yi temsil edecek.

Türkiye’nin en zengin isimleri

Erman Ilıcak (Rönesans Holding) – 3.8 milyar dolarMurat Ülker (Yıldız Holding) – 3.7 milyar dolarHüsnü Özyeğin (Fiba holding) – 2.1 milyar dolarOsman Kibar (Samumed) – 2.1 milyar dolarFerit Şahenk (Doğuş Holding) – 2 milyar dolarSemahat Arsel (Koç Holding) – 2 milyar dolarAhmet Çalık (Çalık Holding) – 1.9 milyar dolarFiliz Şahenk (Doğuş Holding) – 1.9 milyar dolarRahmi Koç (Koç Holding) – 1.9 milyar dolarMelih Abdulhayoğlu (Comodo) – 1.8 milyar dolarSuat Günsel (Yakın Doğu Üniversitesi) – 1.8 milyar dolarNihat Özdemir (Limak Holding) – 1.7 milyar dolarSezai Bacaksız (Limak Holding) – 1.7 milyar dolarSuna Kıraç (Koç Holding) – 1.7 milyar dolarBülent Eczacıbaşı (Eczacıbaşı Holding) – 1.6 milyar dolarHamdi Ulukaya (Chobani Yoghurt) – 1.6 milyar dolarTurgay Ciner (Park Holding) – 1.6 milyar dolarFaruk Eczacıbaşı (Eczacıbaşı Holding) – 1.5 milyar dolarMehmet Ali Aydınlar (Acıbadem) – 1.4 milyar dolarMurat Vargı (MV Holding) – 1.3 milyar dolarEren Özmen (Sierra Nevada Corp.) – 1.2 milyar dolarFatih Özmen (Sierra Nevada Corp.) – 1.2 milyar dolarFuat Tosyalı (Tosyalı Holding) – 1.2 milyar dolarMustafa Küçük (LC Waikiki) – 1.2 milyar dolarAyhan Tosyalı (Tosyalı Holding) – 1.1 milyar dolarDeniz Şahenk (Doğuş Holding) – 1.1 milyar dolarFatih Tosyalı (Tosyalı Holding) – 1.1 milyar dolarHamdi Akın (Akfen Holding) – 1.1 milyar dolarMehmet Nazif Günal (MNG Holding) – 1.1 milyar dolar

Türkiye’de milyarder sayısı 40’tan 29’a indiForbes 100’de geçen yıl dikkat çeken gelişmeler yaşandı. Listedeki toplam servet düşüşü 21.5 milyar dolar oldu. 2017 listesinde 40 milyarder yer alırken 2018 listesindeki dolar milyarderi sayısı 29’a geriledi. İlk 100’ün toplam serveti 99.9 milyar dolar.

Bu yıl ilk 100 listesinde 28 kadın var. Kadınların toplam servet içindeki payı yüzde 19,7. Türkiye’nin en zengin kadını ise 2 milyar dolarlık servetiyle Semahat Arsel.

Bu yıl 11 isim Forbes 100’de ilk kez yer aldı. Daha önceki yıllarda listeden düşen üç isim ise bu yıl geri döndü. Toplam servetten 6,1 milyar dolar pay alan bu isimler arasında geçen yıl hayatını kaybeden Şarık Tara ve Erdoğan Demirören’in varisleri ile 2016’da hayatını kaybeden Mustafa Koç’un iki kızı da yer alıyor.

Türkiye’nin en genç zenginleriMustafa Koç’un kızları Esra Koç (22) ve Aylin Koç (18) Koç Grubu şirketlerinde hissedar olan dördüncü kuşaktan ilk üyeler oldu. Koç kardeşler aynı zaman Forbes 100 tarihinin en genç isimleri.

Listede Balık burcu ağırlıktaBalık burcu zenginler yüzde 16,6 ile Forbes 100’ün toplam servetinden en büyük payı alıyor. Toplam servetteki payı yüzde 10’un üzerinde olan diğer burçlar ise Aslan, Terazi ve Koç.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz