Haberimport.com

Türkiye’nin dondurma tüketim alışkanlıkları araştırıldı

Türkiye’nin dondurma tüketim alışkanlıkları araştırıldı
5 views
21 Temmuz 2019 - 22:15

Yapılan araştırma Türkiye’nin dondurma tüketim alışkanlıklarını ortaya çıkardı. Her 100 kişiden 44’ünün dondurma yediğini söylediği araştırmaya göre, dondurma en çok akşam saatlerinde tüketiliyor. Dondurma severlerin yüzde 66’sı tek seferde iki ya da üç top yediğini belirtirken tercihlerini külahtan yana kullanıyor. Dondurmada birbirine en çok yakıştırılan lezzetler ise ‘klasik’ olarak da tanımlanan çikolatalı – sade ve çikolatalı – kaymak ikilisi…

Türkiye genelinde 700 kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen araştırmadan dikkat çekici sonuçlar çıktı.

Bu yıl 21 Temmuz’a denk gelen Dondurma Günü dolayısıyla yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de her 100 kişiden 44’ü dondurma yiyor. Bu kişilerin büyük bir kısmı haftada bir veya daha sık dondurma tükettiklerini ifade ediyor.

En çok külahta seviliyor

Araştırmaya katılanların yüzde 63’ü, “Dondurmayı nasıl tüketmeyi seversiniz” sorusuna külahta cevabını verirken bunu kase ve eve götürmek için kullanılan kaplar takip ediyor. Katılımcılar ayrıca külahta dondurmayı, endüstriyel dondurmalardan daha fazla tercih ettiklerini söylüyor.

Tek seferde 2 – 3 top

Dondurma severlerin yüzde 66’sı tek seferde en fazla 2 ya da 3 top dondurma yediğini belirtiyor. Bunu 1 – 2 top ve 5 – 6 top seçenekleri takip ediyor. Her dört kişiden üçü dondurmayı evde yemeyi sevdiğini söylerken kafe-restoran, iş yeri ve sahilde de sıklıkla dondurma tüketiliyor. Dondurma yenilen zaman dilimleri ise akşam, öğleden sonra, öğle, gece ve sabah olarak sıralanıyor.

Klasikleri sonra limonlu – vişneli takip ediyor

Dondurma tükettiğini söyleyenlerin birbirine en çok yakıştırdığı çeşitler, ‘klasik’ olarak da bilinen çikolatalı – sade ve çikolatalı – kaymaklı ikilisi. Limonlu – vişneli, çikolatalı – çilekli, karadutlu – kaymaklı, çikolatalı – vişneli, karamelli – çikolatalı ve karamelli – kaymaklı da, en çok sevilen ikililer arasında yer alıyor.

Dondurma yapsam çikolatalı olurdu!

Kahve Dünyası’nın araştırmasında katılımcılara, “Bir dondurma çeşidi üretme şansınız olsaydı bu hangi dondurma olurdu” sorusu da yöneltildi. Dondurma severlerin hayalindeki çeşitler, çikolatalı / çikolata parçacıklı, karpuzlu, kaymaklı, ballı, çilekli ve karadutlu oldu.

Kahve Dünyası’nın geçtiğimiz aylarda yaptığı tatlı tüketimi araştırmasında da, Türk halkının başta sütlü ve bitter çeşitleri olmak üzere çikolatayı çok sevdiği ortaya çıkmıştı. Dondurma araştırmasında da ilk sırayı çikolatalı / çikolata parçacıklı dondurmanın alması, bu lezzete olan ilgiyi bir kez daha gösterdi.