Haberimport.com

Türkiye’nin ilk Polen Alerji Bülteninde sona gelindi

Türkiye’nin ilk Polen Alerji Bülteninde sona gelindi
1 views
16 Mart 2019 - 16:57

Ege Üniversite ile Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) arasında, doğadaki polen hareketliliğinin ölçülüp alerji hastalarının önceden uyarılmasına yönelik işbirliği yapıldı. Egeli bilim insanları öncülüğünde hazırlanacak Türkiye’nin ilk ‘Polen Alerji Bülteni’nde sona gelindi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “MGM yeni dönemde farklı hizmetler vermeye başladı. Ege Üniversitesi ile yaptığımız bilimsel çalışma son derece değerli ve bu birliktelikten çok memnunuz” dedi. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Bakan Pakdemirli’ye katkılarından dolayı teşekkür etti.

Meteorolojik şartların, atmosferdeki polen çeşitve sayıları üzerinde önemli etkileri bulunuyor. Uluslararası standartlarda meteorolojik gözlem, tahmin ve uyarılar yapan, iklim değişikliklerini izleyerek araştırmalar yapan Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM)şimdi de yeni bir hizmeti uygulamaya sokmaya hazırlanıyor. Ege Üniversitesi ile MGM arasındaki işbirliği kapsamında pilot bölge seçilen İzmir’de, polen ölçümleri yapılarak ‘Polen Bülteni’ hazırlanacak. Polen alerji bülteni ile alerji hastalarının; havadaki polen miktarı konusunda yazılı ve görsel basın aracılığıyla bilgilendirilmesi hedefleniyor.

BAKAN PAKDEMİRLİ, “HAVAYI BİLDİĞİNİZ GİBİ ALERJİ DURUMUNU DA BİLMENİZ SÖZ KONUSU OLCAK”

MGM’nin yeni dönemde polen alerjisi ve diğer konularda çok farklı alanlarda farklı hizmetler verdiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “Ege Üniversitesi ile yapılmaya başlanan çalışma çok önemli. Özellikle bahar dönemlerinde ve alerjik bünyeli olanlarda çok daha fazla olmak üzere insanlarımızda Haziran ayı sonuna kadar alerji görülüyor. İşte ne gün neyle karşılaşacağınızı, havayı bildiğiniz gibi alerji durumunu da bilmeniz söz konusu olacak. Son derece değerli bir çalışma,Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzü, sadece hava durumunu tahmin eden bir kurum olarak değil bunun dışında tüm kurum ve sektörlere hizmet veren bir genel müdürlük olarak konumlamaya çalışıyoruz. Aslında yeni dönemde karadaki, havadaki ve denizdeki değişikliklere bakarak tarımsal verilere dayalı rekolte tahminlerinin yapılması hatta ürün fiyatlarına kadar varan bir tahminlememodellemesine kadar birçok çalışmamız var. Süper bilgisayarlar kullanarak meteoroloji, yeni dönemde daha bilgili ve paydaşlarına daha anlamlı bilgileri sunacak. Ege Üniversitesi ile yaptığımız bilimsel çalışma da son derece değerli ve bu birliktelikten de çok memnunuz” diye konuştu.

REKTÖR BUDAK, “VATANDAŞLARIMIZ ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİLECEK”

Ege Üniversitesi Tıp ve Fen fakültelerinin disiplinler arası çalışarak gerçekleştirdiği projenin meyvelerini vermeye başladığına değinen Rektör Budak,“Akademisyenlerimizin geliştirdiği projeleri Tarım ve Orman Bakanlığımızla işbirliği halinde toplumumuza sunuyoruz. Birçok alanda projeler üretiyoruz ve çalışmalarımızı ilgili kurumlarımızla paylaşıyoruz. Vatandaşlarımızın sağlığını etkileyen polen alerjisine yönelik bilim insanlarımızın geliştirdiği yöntemlerle ölçülecek değerler,Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzle paylaşılacak. İzmir pilot bölge olarak seçildi. Alerji reaksiyonu olabilecek polen başta olmak üzere birçok etkene yönelik vatandaşlarımız önceden bilgilendirilecek.Bu bilgiye göre vatandaşlarımız sokağa çıkabilecek. Bu uygulama gelişmiş ülkelerde uygulanan bir model ancak Türkiye’de bir ilk. Projeye desteği nedeniyle Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye üniversitemiz adına teşekkür ediyorum” dedi.