Haberimport.com

Ücretsiz poşette kriter belirlendi

Ücretsiz poşette kriter belirlendi
03 Ocak 2019 - 12:24

1 Ocak 2019 tarihiyle marketlerde alışverişlerinde poşet parası alınacak. Poşet ücreti, 25 kuruş olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklandı. Vatandaşların merak ettiği soruya, ‘Hangi poşetler ücretli olacak, bakanlık cevap verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, naylon poşetyönetmeliği kapsamı altında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren market alışverişlerinde 25 kuruş ücret alınacağını açıkladı.

Bakanlıktan istisna açıklaması

Son yapılan değişiklikle 1 Ocak’ta başlayacak uygulamaya bazı istisnalar getirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı son yaptığı açıklamada; “Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500×350 milimetreden küçük poşetleri kapsam dışında bıraktık. Ayrıca tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan özel poşetleri de tüketicilerimiz uzaktan satışlar dahil, ücretsiz olarak temin etmeye devam edecek” açıklamasında bulundu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz