Yüzde 5’lik Büyüme Sürprizi

Geçtiğimiz yılda birçok kötü olayla cebelleşen ve refaha kavuşmayı dört gözle bekleyen Türkiye sürpriz bir büyüme yaşadı.

Bu haber 21 Haziran 2017 - 0:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz yılda birçok kötü olayla cebelleşen ve refaha kavuşmayı dört gözle bekleyen Türkiye sürpriz bir büyüme yaşadı.

Son üç yıl içinde bilinen en büyük ilk çeyrek büyümesini yaşayan Türkiye, 2017 yılına hızlı bir giriş yapıp olumlu geri dönüşler aldı. Atılım ve yatırım yılı olarak tasvir edilen 2017 gerçekten de bu tasvirin hakkını vermeye başladı.

Hükümetin yaptığı beyaz eşya vergileri, canlanan bir iç tüketim olarak geri dönerken; Kredi Garanti fonu sayesinde 180 milyar tl’lik kaynakla ekonomik sorununu çözen sanayi girişimleri de büyümeye katkı sağladı.

TİK (Türkiye İstatistik Kurumu)’nun son açıkladığı verilere bakılırsa, 2017 yılına başarılı bir giriş yapan Türkiye ekonomisi, %5’lik büyümesiyle, harekete geçtiğini ve tekrardan gelişme adımlarını attığını gösterdi.

7 aydan beri sürekli bir artış gösteren ihracat da bu büyümenin yarısını üstleniyor. Sanayi, tüketim ve yatırım ise diğer yarıyı eşit oranlarda sırtlanıyor. Bu şekilde devam ederse Türkiye bu büyümeyi artırıp gelişmesine daha nice %5’lik oranlar ekleyebilir gibi görünüyor…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.